Dualtron City är en elektrisk scooter som är utformad för körning i livliga stadsmiljöer. Dess stora 15-tumsdäck ger en smidig körning på asfalterade vägar samtidigt som den ger effektiv manövrerbarhet och kontroll över scootern.
Batteriet är löstagbart och kan laddas utanför höljet, vilket är särskilt viktigt för boende i flervåningshus utan hiss. Batteriet innehåller LG-celler, och en enda laddning räcker för upp till 90 kilometers körning.
Dualtron elscootrar är en önskan från alla som vill ha hög prestanda, ett modernt och sportigt utseende och hållbar kvalitet. De är resultatet av kunskap, innovation och många års erfarenhet från det sydkoreanska företaget MiniMotors, som har varit verksamt på marknaden för mikromobilitet sedan 1999. Dualtron elscootrar överträffar alla förväntningar när det gäller tillverkningskvalitet, attraktivt utseende och otrolig prestanda. De kommer att imponera på alla typer av användare.
Utvalda funktioner i Dualtron City:
2.950,00€
I lager
I lager
Tack vare de stora hjulen erbjuder Dualtron City en unik körupplevelse. De 15*2,5-tums uppblåsbara däcken är lämpliga för körning på kullersten eller grusvägar, vilket ger dig fullständig kontroll över din körning.
Denna modell har ett inbyggt litiumbatteri med 60 V och 25 Ah, som består av högkvalitativa celler från LG. Batteriet kan tas ut och laddas utanför scooterns hölje. En enda laddning räcker för upp till 90 kilometers körning.
Dualtron City drivs av två elmotorer som sitter i varsitt hjul. Tillsammans ger de 2400 W nominell och 4000 W maximal effekt. City kan nå en maxhastighet på 70 km/h (begränsad till 25 km/h) och är lämplig för lutningar upp till 20° / 36,4%.
På grund av de stora hjulen är denna modell ganska iögonfallande och kommer att dra till sig förbipasserandes uppmärksamhet. Huset har också ambient belysning, som består av nio enskilda delar.
Förutom de stora hjulen som effektivt absorberar stötar har Dualtron City också justerbar svängarmsfjädring, vilket gör körningen riktigt bekväm.
För bromsning finns det två 160 mm skivbromsar, utrustade med ZOOM hydraulsystem, som också inkluderar ett ABS-system.
| Räckvidd | upp till 90 km |
| Maximal hastighet | 70 km/h (begränsad till 25 km/h) |
| Motoreffekt | 2000 W, 2x 1000 W |
| Maximal motoreffekt | 4000 W, 2x 2000 W |
| Maximal klättringsvinkel | 20° / 36,4% |
| Typ av drivenhet | borstlös motor |
| Drive | fram och bak |
| Batteriets kapacitet | 25 Ah (LG) |
| Löstagbart batteri | ja |
| Driftspänning | 60 V |
| Laddningstid | 12 timmar (snabbladdare: 5 timmar) |
| Lastkapacitet | 120 kg |
| Längd, bredd, höjd | 157 x 61,5 x 131 cm |
| Längd, bredd, höjd vikt | 157 x 25,6 x 75 cm |
| Markfrigång | 20 cm |
| Vikt (med batteri) | 41,2 kg |
| Acceleration | tumme (pekfinger) gasreglage |
| Körlägen | ECO / Normal |
| Däckstorlek | 15 x 2,5 tum |
| Däck | väg, pneumatisk fram och bak |
| Bromsar | Hydraulisk ZOOM, skivbackar fram och bak (160 mm) + eABS + KERS |
| Material för ram | Aluminium |
| Vikbar | ja |
| Avstängning | fram och bak, justerbar |
| LCD-display | ja, EY3 |
| Belysning | LED fram och bak |
| Omgivande belysning | ja |
| Blinkers | ja |
| Sidostöd / kickstand | ja |
| Stänkskärmar | ja |
| Farthållare | ja |
| Elektroniskt horn | ja |
| Garanti | 2 år (1 år på batteriet) |
På electrotraveller.com erbjuder vi fri leverans för alla beställningar som överstiger 500 €. Våra produkter kommer att levereras till din adress inom 2 - 5 arbetsdagar efter mottagandet av betalningen. Vi levererar till de flesta EU-länder.
Vi erbjuder också förbeställningsalternativ för vissa produkter. För dessa produkter anges det förväntade datumet när produkten kommer att finnas tillgänglig för leverans. Datumet kan dock ändras beroende på distributören.
I händelse av att vissa produkter har en längre leveranstid kommer de att finnas tillgängliga igen, men leveransdatumet är okänt.
För mer information och beställningar kan du kontakta vår support via telefon på +386 40 654 339 eller via e-post på info@electrotraveller.com.
ELECTROTRAVELLER erbjuder komplett tillgång till reservdelar för alla elektriska scootrar i sitt sortiment.
Vi skickar reservdelar snabbt, inom 2 till 5 dagar. För förfrågningar, kontakta oss på info@electrotraveller.com eller ring +386 40 654 339.
Vänligen fyll i detta formulär för att beställa reservdelar.
För att göra anspråk på garantiservice, vänligen fyll i formuläret på formuläret för garantianspråk.
Behåll originalförpackningen för att garantera en säker transport av din scooter till vår verkstad och minimera risken för skador.
Vi erbjuder ett brett utbud av service, inklusive garantireparationer och reparationer som inte omfattas av garantin. Vår service säkerställer att din elscooter fungerar felfritt och säkert i enlighet med garantivillkoren. Förutom garantireparationer erbjuder vi även alla andra reparationer, uppgraderingar och byte av däck och andra reservdelar.
Eftersom vi förstår värdet av din tid vill vi ge dig snabbast möjliga lösning på problem. De flesta mindre problem kan lösas under servicebesöket.
Förutom service erbjuder vi även ett brett sortiment av reservdelar och utbytesdelar till din elscooter. I vår webbutik hittar du allt från batterier och motorer till bromsar och däck och slangar. Om du behöver hjälp med att välja rätt del till din elsparkcykel, ring oss (+386 40 654 339) eller mejla oss på info@electrotraveller.com.
ELECTROTRAVELLER erbjuder 1 års garanti på alla modeller av elscootrar, med möjlighet att förlänga garantin med ytterligare ett år för 150 €.
Höjdpunkter i garantin:
Om du inte är helt nöjd med din produkt erbjuder vi en 14-dagars returgaranti.
Villkor för retur:
Om du är ett EU-baserat företag (utanför vårt registreringsland) kan du ange ett giltigt momsnummer i kassan för att dra nytta av momsbefriade inköp (omvänd skattskyldighet). Ditt momsnummer valideras automatiskt under kassaprocessen.
Om du föredrar en proformafaktura innan du gör en beställning, vänligen kontakta oss på info@electrotraveller.com.